http://www.perdedekorasyon.com//images/armoni-logo.jpghttp://www.perdedekorasyon.com//images/armoni-tel.jpghttp://www.perdedekorasyon.com//images/armoni-logo.jpghttp://www.perdedekorasyon.com//images/armoni-tel.jpghttp://www.perdedekorasyon.com//images/armoni-tel.jpg

Perde Modeli Seçimi Rehberi

Perde seçimlerimizde karar vermek için faydalı olacağını düşündüğümüz pek çok ipuçu ve önerinin bulunduğu bu yazıyı okumanızda yarar olduğunu düşünüyoruz.

Perdeler evlerimizin mahremiyetini koruyan dekoratif olarak evlerimizi güzelleştiren dekorasyon unsurlarının başında gelir. Perde ilk çağlarda vahşi canlılardan, güneşten ve soğuktan korunmak için kullanılmış. Günümüzde yine güneşten korunmak, gizlenmek ve mekanlarımızı gösterişli kılmak için kullanılıyor. Günümüz teknolojisiyle beraber perde asma yöntemleri de teknik ve stil açısından farklılık göstermektedir.Perde Seçimi İpuçları

Perde modelleri artık sadece ray üzerine takılmıyor. Perdelerimizi kimi zaman bir boru üzerinden sarkıtıyor, kimi zaman da katlanarak asıyoruz. İster katlamalı olsun ister raylı, aslolan seçeceğimiz perdenin penceremize ve evimize uygun olması.

İp perdeler : Tarzınız veya dekoratif zevkiniz modern, pratik ve aynı zamanda şık olmaksa ip perdeler iyi bir seçenek. Değişik ve farklı stilde askı boruları ve aksesuarlarla zenginleştirilebilen bu stil, klasik çizginin dışına çıkmak isteyenler için ideal bir perde seçimi olacaktır.

Japon perde ya da panel perde sistemi : Minimal çizgilerin hakim olduğu bir dekorasyonda en uygun sistem Japon perde sistemidir. İp mekanizması sayesinde japon perdeleri hareket ettirebildiğiniz gibi motorlu da yaptırılabilir. Bu perdeleri koltukların rengiyle uyumlu tül gruplarından veya kalın gölgelik kumaşlardan da yaptırmak mümkündür.

Perdelerinizde farklı kombinasyonlar : Sıradanlıktan kurtulmak için katlamalı perde ve raylı perde seçeneklerini bir arada kullanabilirsiniz. Katlamalı perde kumaşlarınızı tül gruplarından, raylı sistem ile çalışacak perdelerinizi ise güneşliklerden seçebilirsiniz. Katlamalı perdeniz transparan tülden yapılmış ise askı boru için şeffaf jaluzi çubuğu kullanabilir ya da borunuzu tül ile aynı renge boyayabilirsiniz. Gündüz katlamalı tülünüz iyi bir gölgeleyici, gece ise kenar perdeleriniz örtücü olacağından size mükemmel bir işlevsellik sunacaktır.

Duble perde uygulaması : Duble perde uygulaması klasik ve zarif çizgilere sahip mekanlar için önerilir. Özellikle kalın gölgelikler dekoratif bir işlev kazanıyor. Duble perdelerin en önemli avantajı, her iki yüzünün de rahatca kullanılabiliyor olması. Klasik evlerin dekorasyonunda değişiklik arayanlar için iyi bir seçenek. Perde Seçimi

Kornis perde : Perde tarihinin hala geçerli ve en bilindik perde asma sistemidir. Dikişli ya da serbest pililer yapılarak rayın üzerine asılan tül ve gölgelik sisteminde ray mekanizmasını gizlemek için veya kartonpiyer perdelik içine asabilirsiniz. Gölgeliklerinizi farklı iki yanda toplayarak evinize ekstra zenginlik katabilirsiniz.

Stor perde : Yalın ve fonksiyonel yaşam alanları için iyi bir alternatif olan stor perdelerin yaylı ve zincirli olmak üzere iki farklı mekanizma seçeneği bulunuyor. Çalışma odaları için yaylı sistem daha elverişli iken, salon ya da yatak odaları için zincirli olanı tercih edebilirsiniz. Bu sayede stor perdenizi istediğiniz yükseklikte sabitleyebilirsiniz. Ahşap panel perde : Perdelerinizi pencerelerle sınırlamak istemiyorsanız geniş duvarlarınızda yere kadar uzanan ahşap panel perdeler kullanarak diğer kumaş perdeleriniz ile birlikte daha işlevsel ve dekoratif mekanlara sahip olabilirsiniz. Ahşap panel perde sisteminde perde bantları için jüt, bambu ve ahşap örgülü naturel malzemeler tercih edebilirsiniz. ( Jüt : Tropik bölgelerde yetişen, 2-4 m yüksekliğinde yıllık lif bitkisidir. )
Rustik perdeler : Tavan ya da duvarınıza herhangi bir mekanizmayı uygulamak istemiyorsanız rustik tarz perdeler sizin için ideal bir çözüm olabilir. Farklı malzeme seçenekleri bulunan askı boruları üzerine halkalar, metal mandallar ya da kurdele yardımı ile asacağınız perdenizi dilediğiniz zaman kolayca değiştirebilirsiniz. Rustik perde özellikle yazlık evlerde tercih edilecek bir çözümdür.

Rulo katlamalı perde : Katlamalı perde seçenekleri arasında yer alan bu rulo katlamalı perde sisteminde, perdeyi uzun kordonları sayesinde yukarı doğru rulo yaparak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Dikey perde : Küçük ve fazla ışık almayan bir eviniz, mekanınız varsa bu tarz bir çözüm sizin için en uygunu olabilir. Kolay kumanda sistemi sayesinde evlerde ferah mekanlar yaratmayı mümkün kılan bu sistem, özellikle yüksek tavanlı yerlerde daha sık kullanılabilir. PVC veya kumaş olarak farklı renk ve desenler sayesinde keyifli mekanlar oluşturabilirsiniz.

PENCERENİZİ GİYDİRMENİN YOLLARI

Evinizin havasını değiştirmek istiyorsanız bunun en pratik yollarından biri yeni boya ve perdelerinizi yenilemektir. Perde seçimi sırasında dikkat edilmeli? Nasıl bir perde kumaşı tercih edilmeli? Perde asmanın farklı yolları nelerdir?Odalara Göre Perde Seçimi

Öncelikle evinizde nasıl bir tarz yakalamak istediğinize dikkat etmeniz gerekiyor. Pencereler bir odanın en önemli odak noktalarından biri olduğundan kumaş ya da asma şeklini belirleyin. Ayrıca perdelerinizi yenilerken ne kadar bir bütçe ayıracağınıza da karar vermelisiniz.

Piyasadaki farklı seçeneklerdeki perde kumaşları arasında dikilmiş ve asmaya hazır perdeler en ekonomik çözümlerden ve özel dikim perdelere göre daha hesaplı bir seçenek olabilir. Hazır perdelerde kumaş ve asma şeklinde sınırlı kalabiliyorsunuz. Daha farklı bir kumaş, desen ve asma şekli tercih ediyorsanız biraz daha fazla bir bütçe ayırmanız gerekebilir.

Ancak bu konuda kesin karar vermeden önce iyi bir araştırma yapmanızı ve tüm seçenekleri incelemeniz akıllıca olacaktır. Perde stilini belirlerken renk ve kumaşlarla oynamak işin en eğlenceli kısmı ama bunun için öncelikle pencere büyüklüğünüzü, şeklini ve hangi odaya uygulayacağınızı gözden geçirmelisiniz.

Piyasadaki pek çok perde firması perde asma teknikleri, boruları ve perde aksesuarları için farklı seçenekler sunmaktadır.

PENCERE ŞEKLİNİZE GÖRE PERDE ÇÖZÜMLERİ

Eski tarz evlerde sık karşılaşılan köşeli ya da çok yüksek tavanlı pencereler bazen sorun yaratabilir. Ancak küçük birkaç detayla bu sorunu halledebilirsiniz.

Köşe pencerenizde bir odak noktası oluşturabilirsiniz. Rustik perde boruları, çiçek desenli perdeler ve şık tüllerle bu bölüm olduğundan daha sıcak ve davetkar görünebilir. Sade plise perdeler, köşe pencereler için iddiasız bir çözüm olabilir. Köşeli perde boruları ve kendinden büzgülü hazır perdelerle ekonomik çözümler yaratabilirsiniz. Yüksek tavanlı ve pencereli bir yatak odanız varsa, klasik model perdeleri tercih edin. Tüm köşe duvarınızı perde ile kapatmak istemiyorsanız perde borularınızı şık bitiş süsleri veya püsküllerle tamamlayarak perdelerinizin gereksiz yere duvara taşmasını engelleyebilirsiniz.

FARKLI DETAYLARLA DAHA KİŞİSEL PERDELER YARATIN

Perdelerinizi sabitlemek için renkli perde mıknatısları kullanabilir ya da ahşap perde ambranslarını boyayarak farklı bir detay yakalayabilirsiniz. Kadife ya da ipek kurdelelerle farklı yüksekliklerde bağlayacağınız perdeleriniz daha etkileyici bir atmosfer yaratabilir. Yatak odanız için kullanacağınız, her iki tarafı da farklı çiçek desenli perde kumaşı, size mevsim değişikliklerinde alternatif yaratabilir. Farklı kumaşları birlikte kullanabilirsiniz. Örneğin çizgili ve çiçekli kumaşlarla dengeli bir kır evi havası yakalayabilirsiniz. Düz ve kalın perde kumaşlarını klasik biçimde tavandan yere kadar asarak kullanabilirsiniz. Alta asacağınız tüller daha elegan bir hava yaratır.

BASİT HİLELERLE ŞIK PENCERELER YARATIN

Pencerenizi farklılaştırmak istiyorsanız pek çok seçeneğiniz var. Aynı mekanda birden fazla pencere formu varsa veya bir çatı penceresine perde asmanız gerektiğinde bunu bir sorun olarak görmenize gerek yok, basit ve ekonomik çözümlerle üstesinden gelebilirsiniz.

Pencerenize tül yerine şimdilerde çok moda olan saten ip perdeler asabilirsiniz. Piyasada farklı renk alternatifleri bulunan ip perdelerinizi üzerine asacağınız kristal boncuk, püskül ya da renkli taşlarla süsleyebilirsiniz. Pencereniz hemen kanepenin ya da yatağın kenarından başlıyorsa bu durumda iki taraflı güneşlikler yerine iki kat ince tül asmanız daha uygun bir çözüm. Biraz hareket katmak için üstteki katı, tek tarafta şık bir renso veya braçol ile toplayabilirsiniz. Çatı odalarının pencereleri farklı formlarda olabilir. Özellikle eğimli ve açılı pencereleri örtmek için pencereye sabitlenen panel perdelerden yararlanabilirsiniz. Pencerenin iki yanından asacağınız güneşlikleri nevresim takımlarınızla bütünlerseniz daha etkileyici bir hava yaratırsınız.

AKILLI PERDELERLE HER ŞEY ÇOK KOLAY

Katlamalı ve stor perdeler daha çok İtalyan tarzını yansıtır. Eğer daha ekonomik olan hazır perdeleri kullanmak istiyorsanız piyasada pek çok seçenek bulunuyor.

Dingin ve sade bir dekorasyon anlayışınız varsa stor perde uygun bir çözüm. Ancak bu tarz bir perde için desenli kumaşları tercih etmelisiniz. Geniş ve çok pencereli odalar için yekpare klasik perde seçeneği fazla boğucu durabilir. Her pencereye ayrı asılabilen katlamalı perdeler geniş pencere boşluğunu kırabilir. Ayrıca her perdeyi farklı yükseklikte bırakarak hareket kazandırabilirsiniz. Katlamalı perde seçenekleri arasında da klasik modeller var. Örneğin hem dikeyde, hem yatayda katlanabilen perdeler bol dökümlü ve büzgülü bir etki yaratır.Perde Seçerken Nelere Dikkat Edelim

KUMAŞA ALTERNATİF PERDE MODELLERİ STOR PERDE VE JALUZİ PERDELER

Katlanır panel perdeler artık yalnızca ofislerde kullanılan bir seçenek değil. Mutfak, banyo ya da çalışma odasında kullanabileceğiniz bu tarz perdelerde özellikle düz ve sade renkler tercih ediliyor. Mekanizmalı stor perdeye alternatif sabit stor perde de şık bir seçenek. Bu tarz perdeler için kalın keten dokumalar ya da pamuklu kumaşlar tercih edebilir ve bunları kendinden kurdelelerle bağlayabilirsiniz. Ahşap ve katlamalı jaluzi perde mutfak ve banyo penceresi için şık bir çözüm olabilir. Ancak seçim yaparken mekanizmasının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Ayrıca pencere ölçünüze dikkat ederseniz hangi boyda ve genişlikte satın alacağınız konusunda tereddüt yaşamazsınız.

FRANSIZ TARZI PERDE ASMAK

Mevsim değişikliklerinde perdelerinizi de değiştirmekten hoşlanıyorsanız Fransız tarzını deneyebilirsiniz. Ayrıca serin yaz akşamlarında bu tarz perdeler rüzgarda uçuşarak şık bir atmosfer de yaratır.

Pencerenizde tülü ve güneşliği aynı biçimde asmak istiyorsanız ikili askı borularından yararlanabilirsiniz. Fazla aydınlık olmayan bir odanız varsa perde seçiminiz için panel tipi perdeler iyi bir çözüm. Özellikle ince kumaşlar ışıktan daha fazla faydalanmanızı sağlar, üstelik oda olduğundan daha geniş durabilir. İki taraflı perdeleri Fransız tarzı astığınızda değiştirmesi de daha kolay olur. Böylece dilediğinizde renklerle de oynayabilirsiniz.

TÜLLERLE GELEN ŞIKLIK

İnce tül kumaşlar daha yumuşak bir hava yaratmanızı sağlar. Ancak klasik beyaz tüllerinizden sıkıldıysanız renklendirmeniz ve hareket katmanız mümkün. Örneğin renkli kurdelelerle yapacağınız minik fiyonkları aralıklı olarak tüllerinize takabilirsiniz. Katlamalı perdelerinizi, yanlarından asacağınız farklı tonlarda ya da desenlerde tüllerle bağlayarak zenginleştirebilirsiniz. Organze kumaş tüller pencerenizde dolgun bir görüntü yaratır. Dilerseniz piyasada satılan kenar boncuklarını şeritler halinde tüle dikerek farklı bir tarz yakalayabilirsiniz. Tül perdelerinizi katlamalı stor perde gibi asarak da kullanabilirsiniz. Özellikle dikey çizgili ya da dikey çiçek desenli poplin tül kumaşlarla yarı saydam bir gizlilik yaratabilirsiniz.

HANGİ ODAYA NE RENK PERDE ALALIM?

Evlerimizin belki de en önemli detaylarından biri de perde ve tüllerdir. Danteller, tualler, taftalar, kadifeler, ipekler, ketenler, camlarımızı güzel göstermekten öte mahremiyetimizi korumamızı sağlar.

Temiz ve güzel döşenmiş ev kişinin mutluluğunu ve evde zaman geçirme isteğini artırır. Yaptıracağımız tül ve perdeler odamızdaki diğer dekorasyon ile doğru orantılı olmalıdır. Spor mobilya ile gidebilecek modeller daha sade kesimli olmalıdır. Ya da desenli halı ve koltuklar ile uyumlu perdeler ve tüller düz renk ve abartısız olmalıdır. Aksi halde ne mobilya, ne halı ne de perdelerimiz kalitesini gösterir. Ortam boğucu, karışık ve kalitesiz görünür. Klasik döşenmiş mekanın perdeleri spor kesimli kumaş ve modellerden seçilmemelidir. Desen ağırlıklı döşenmiş odada düz renk kumaşlardan yapılmış duvar rengine uygun tonlarda perde seçmeliyiz.

Doğal kumaşlardan yapılmış perde ve tüller her odada rahatlıkla kullanabileceğimiz dokumalardır. Bunlar ipek, ipek vual, pamuk, keten kumaşlardır. Işığa ve toza karşı duyarlıdır, çabuk yıpranır ve erir, fiyatları sentetik kumaşlara göre oldukça yüksektir, makinede yıkama asla yapılamaz, kuru temizlemeye verilmesi doğru olur; ama elde deterjansız yıkanabilir. Buna rağmen her türlü modelde güzel ve doğru etki verir, doğal malzemeden dokunduğu için hava akımlarını doğrudan alır, daha şık ve gösterişli durur, nefes alan kumaşlardır.

İşlenmiş elyaf, viskon, polyester dokumalar hem uygun fiyatta hem de makinelerde yıkanabilen kumaşlardır. Sentetik olduğu için odayı iyi havalandırmazlar, rutubetli odalarda sentetik oranı düşük kumaşları tercih etmeliyiz. Bu tarz dokumalarda model çok önemlidir; pilesi az, düz modeller doğru seçimdir. Sentetik dokumaları 30 dereceden yüksek ısıda ve sık yıkamamalıyız.

Fiyatları 8 milyondan başlayıp 70 milyona kadar olabiliyor. Mekanımızdaki pencerenin genel durumu perdelik modelimizi seçmemizde büyük önem taşır; küçük camlarda sade modeller ve kumaşlar tercih edilmelidir. Karanlık odalarda şeffaf açık renk tül ve perdeler seçilmelidir. Büyük pencereli odalarda yere kadar uzanan, uçuşan, iki üç çeşit perde kullanılabilir.

Salon ve Oturma Odaları : Salonlar için son senelerin trendi mekanizmalı (stor) perdeler doğru bir seçimdir. Değişik kalitedeki mekanizmaların bazıları çabuk bozulabilir, garantili olanları tercih etmeliyiz. Bu tür modellerde 4 metrelik camda 4,20 metre kumaş kullanılırken, pileli klasik model perdelerde 1’e 2,5 metreden 10 metre kumaş kullanılır. Dolayısı ile mekanizma fiyatı ile kumaş fiyatı birbirine denk gelir.

Büyük Pencereler : Büyük pencerelerde yerlere kadar uzanan düz renk tüller, pano ve balon kadife, tafta, sonil kumaştan yapılmış perdeler mekanı daha ayrıcalıklı gösterecektir. Perdelik kumaştan yaptırılabilecek duvar panosu ve küçük süs yastıkları mekandaki dekorasyonu tamamlayacaktır.

Bordo, yeşil, altın sarısı ve tonları, kahverengi, kırmızı, bej tonları salonlar için doğru seçimdir. Kendinden desenli dokumalar klasik bir havayı yansıtırken; sadece tül kullanılmış camlar modern spor ve ferah bir salon etkisini verir.

Çocuk Odaları : Çocuk odalarında perdeler abartıdan uzak olmalıdır. Aydınlık, ferah ama sevimli mekanlar yakalayabilmek için ince dokunuşlu kumaşları tercih etmeliyiz, yarım perde ve tüller ideal seçimlerdir.

Tüller erkek çocukları için çizgi film kahramanlarının olduğu, kızlar için çiçekli desenler tercih edilmelidir. Pile payları 1’e 2 olmalıdır fazla olursa sadeliğini kaybedebilir. Desenli kumaştan yapılacak olan duvar panoları ortamı daha da sevimli gösterecektir. Az metrajlı kumaş kullanılacağı için parça tüllerden alınıp daha da ucuza mal edilebilir.Perde Modeli Seçimi

Mutfak : Mutfaklar evin en çok hava ve ışık alması gereken yerleridir. Çünkü gün boyu yemek ve ısı dolayısı ile havasız kalıp diğer odalara pis koku yayılmasına neden olur. Mutfaklarda kolay yıkanabilen sentetik dokumalar veya piyasada ahşap, alüminyum mikro jaluzi olarak satılan katlamalı perdelikler tercih etmeliyiz. Kumaş tercih edilecekse kısa düz, açık renk modeller tercih edilmelidir. Jaluzi hem yıkama hem de kullanış açısından daha doğru tercihtir. Mutfakları modern ve havadar gösteren jaluziler 2-3 dakikada banyoda musluğun altında yıkanabilme özelliğine sahiptir.

Yatak odaları : Yatak odası perdeleri fantezi ve renkli olabilir. Yere kadar uzanan ipek vual veya sentetik ipek, desenli dokuma tüller ideal seçim olacaktır. Kadife, ipek santuk, tafta, saten kumaşlardan yapılmış perdeler yatak odalarındaki gizemi daha da ortaya çıkaracaktır. Perdelik kumaşlardan yapılacak yatak örtüleri odayı daha şık hale getirecektir.

PERDELER İÇİN UFAK İPUÇLARI

- Tüllerimizi mutlaka colormatik deterjanlar ile yıkamalıyız.
- Kendinden desenli tek renk kumaşlar bu sene çok moda.
- Yıkama yapılan tüllerimizi sıkma ayarında makinede bırakmamalıyız.
- Perdelerde pile payı az verilmeli.
- Pencerelerde mutlaka açık renk güneşlik kullanmalıyız. Akşamları perde yerine güneşlikleri örtmeliyiz.
- Perde ve tül ölçüsü alırken, kornişin iki buçuk katı metraj kumaş alınır. Örneğin 3 metre bir pencereye alınacak tül miktarı 7,5 metredir.
- İthal üretim dokumalar ile yerli üretim dokumalar arasında kalite olarak fark yok; ama fiyatları çok farklıdır.

Bu yazı Evim Dergisi – Zaman da yeralan yazıdan derlenmiştir.

4 sene ago by in Perde Dekorasyonu | You can follow any responses to this entry through the RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
7 Comments to Perde Modeli Seçimi Rehberi
    • betül
    • perde ile ilgili sitenizdeki bağlantılardan firmalara ulaşıp bir çok işimi hallettim sağolun.

Leave A Response

* Required